Karnawał na Tweneryfie (Wyspy Kanaryjskie)
Pierwszy karnawał na Teneryfie odbył się w 1606 roku, kiedy ludzie zaczęli się przebierać w stroje płci przeciwnej. Mimo zakazów władz tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. W czasach dyktatury (1923-30 i 1940-75) w całej Hiszpanii nie wolno było organizować tego typu imprez, mimo to mieszkańcy Teneryfy nadal świętowali; nie robili tego jednak na ulicach, lecz w domach prywatnych.
Od 1977 można już organizować parady i bale oraz koncerty, na które przybywają tysiące ludzi z innych wysp oraz zagraniczni turyści. Ważnym wydarzeniem jest także wybór Królowej Karnawału, która później bierze udział w paradach przy wtórze muzyki w wykonaniu tradycyjnych grup, zwanych „comparsa”.
Karnawał kończy tzw. Pogrzeb Sardynki: pochód żałobników maszeruje przez miasto niosąc w trumnie ogromną figurę sardynki, którą następnie topią w oceanie. Ma to symbolizować wyrzucenie wszystkich złych myśli w otchłań.
W 2000 r. miasto Santa Cruz otrzymało tytuł Światowej Stolicy Karnawału, które przyznała mu Międzynarodowa Federacja Miast Karnawałowych. Warto tam się wybrać w przyszłym roku, by wziąć udział w licznych paradach i balach karnawałowych. Do Rio jest za daleko:)