Niebieskie lato
„Verano azul” (reż. Antonio Mercero) nakręcono w 1981. Obejrzało je ok. 200 mln widzów na całym świecie, w Polsce był pokazywany w połowie lat 80. Opowiada o wakacjach w Nerja grupy przyjaciół ( 6-16 lat): pozornie jest to zwykła historia letnich przygód nastolatków (pierwsza miłość, konflikty z rodzicami i w grupie rówieśników), ale stanowi ona pretekst do poruszenia tematów na tamte czasy odważnych tj. rozwody, wychowanie seksualne, swobody obywatelskie (prawo do protestu) zanieczyszczenie środowiska.
Serial cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że gazety z całą powagą poinformowały o śmierci jednego z głównych bohaterów, emerytowanego marynarza El Chanquete. Obecnie w Nerja jest park „Verano azul” oraz ulice nazwane imieniem reżysera i niektórych postaci. Niektóre piosenki z serialu znowu są modne, jak przebój duetu Duo Dinámico.
„Verano azul” można zobaczyć na DVD. Polecam ten kultowy serial: widziałam go 3 razy i zawsze świetnie się bawiłam: chociaż porusza poważne tematy jest w nim także wiele zabawnych scen.