Co to była za noc!
21 sierpnia odbył się specjalny nocny rejs po Odrze, którego „dobrym duchem” była red. Beata Maciejewska. Płynąc na 3 stateczkach słuchaliśmy jej opowieści o historii Wrocławia, której towarzyszyły specjalne efekty wizualne i akustyczne.
Na zdjęciach – nienajlepszej jakości z powodu ciemności i przechyłów statku – widać ducha pięknej Małgorzaty oskarżonej o czary i pławionej w Odrze i obraz dawnego Wrocławia (rzucony na ścianę Biblioteki Uniwersyteckiej Na Piasku). „Spotkaliśmy się” z cesarzem Wilhelmem (na moście Grunwaldzkim witały go tłumy ludzi w XIX –wiecznych strojach!), „przeżyliśmy” atak wojsk napoleońskich (słyszeliśmy ostrzał miasta) i upadek III Rzeszy (na gmachu Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się swastyka). Dowiedzieliśmy się także, co kryje się pod Mostem Pokoju i jak świętobliwy zakonnik odparł atak Mongołów na Ostrów Tumski.
Na zakończenia rejsu wysłuchaliśmy koncertu szopenowskiego na 3 fortepiany ustawione na scenie pośrodku rzeki.
Ten rejs był jednym z elementów aplikacji o przyznanie Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016. Na rynku stoi specjalna brama: klikając w przycisk wyrażamy poparcie dla tej idei. Zachęcam do włączenia się do tej akcji!