Hiszpańskie malarstwo naiwne
Wczoraj byłam na wystawie malarstwa Javiera Nieto Valasco, która mieści się w Instytucie Języka Hiszpańskiego Sin Fronteras na ul. Kuźniczej 10.
Javier Nieto Valasco pochodzi z Madrytu, lecz na swoich płótnach utrwala obrazy małych miasteczek i wsi, pełne koloru i ciepła. Oprócz pejzaży tematem obrazów są typowe dla Hiszpanii sceny (winobranie, korrida). Jego styl przywodzi na myśl prace naszego Nikifora, który jednak ograniczył się do malowania wyłącznie Krynicy, podczas gdy Javier Nieto wiele podróżuje. Aktualnie artysta przebywa we Wrocławiu, stąd w jego pracach odnajdujemy polskie akcenty. Więcej jego prac można zobaczyć na www.artenaif.info
Javier Nieto maluje od 30 lat; brał udział w wielu wystawach i konkursach Malarstwa Naiwnego. Warto poznać jego prace, bo większości z nas malarstwo hiszpańskie kojarzy się wyłącznie z takimi postaciami jak Velázquez, Picasso czy Dalí. Wypada znać także współczesnych artystów.
Instytut Sin Fronteras oprócz prowadzenia kursów języka hiszpańskiego (wykładowcami są Hiszpanie z odpowiednim przygotowaniem filologicznym) ma zamiar popularyzować kulturę hiszpańskojęzyczną m.in. poprzez organizowanie różnego rodzaju wystaw. Warto tam zaglądać.