Niezwykłe tango
Wczoraj w Hali Orbita odbył się koncert zespołu „GOTAN PROJECT”, który powstał w 1999 roku . Znałam ten argentyńsko-francuski zespół z płyty, której słuchałam w czasie mojego pobytu w Argentynie w 2006 roku. Ogromnie mi się spodobała ich muzyka, więc z wielką radością poszłam na ich - jedyny we Wrocławiu – koncert.
Gotan Project wystąpił w składzie 7 osobowym: wokalistki i 6 muzyków (grających na fortepianie, gitarach, skrzypcach i argentyńskiej odmianie akordeonu zwanego „bandoleón”). Grają oni argentyńskie tango w nowej wersji , czyli z elementami jazzu, bluesa, country , a nawet hip-hopu. Utworom towarzyszą video clipy wyświetlane na dużym ekranie umieszczonym w głębi sceny.
Koncert był wspaniały: sala pełna ludzi reagowała bardzo entuzjastycznie, więc muzycy bisowali kilkakrotnie. W czasie koncertu zadawali widowni pytania po hiszpańsku (i angielsku) i byli zaskoczeni, że są osoby znające ich język. Zachęcali także do podejście do sceny i poddania się magii tej muzyki. Wielu młodych ludzi posłuchało i tańczyło w rytm tego niezwykłego tanga.
Koncert odbył się w ramach Ethnojazz festival : w najbliższych miesiącach planowanych jest jeszcze kilka koncertów artystów grających tango, argentyńską muzykę folkową lub śpiewających fado.