Mały Wawel
Jeśli masz czas i lubisz oglądać zabytki, koniecznie wybierz się do Brzegu. Oczywiście, z aparatem:) To tylko 40 km od Wrocławia.
Wiele lat temu pracowałam w Brzegu; dowiedziałam się wtedy, że remontują dawny renesansowy zamek. Wczoraj miałam okazję wreszcie go zobaczyć. To piękny zamek z XIII- XVI wieku: z zewnątrz wydaje się mały, ale w środku ma wiele ogromnych sal na kilku poziomach. W podziemiach można zobaczyć ciekawe sarkofagi dawnych władców tych ziem, a na piętrach- dawne meble, obrazy, rzeźby, broń, stroje. Jest nawet kolorowy piec kaflowy i kominek, a także kolekcja lamp naftowych. Z okien można podziwiać zadbany ogród w stylu francuskim.
Poza zamkiem warto zobaczyć Kościół Podwyższenia Krzyża z XVIII w. oraz pw. Św. Mikołaja, rynek z Ratuszem (XIV w. ) i barokowymi kamieniczkami i pospacerować po Plantach, które pozostały po twierdzy z XVI w. Na koniec koniecznie trzeba pójść do uroczej cukierni „Bombonierka” na rabarbarowe lody. Pyszne!
Znalazłam informację o „brzeskim Wawelu” w albumie o najpiękniejszych miejscach w Polsce. Cieszę się, że niedaleko Wrocławia mamy taki piękny zabytek, w niczym nie jest on gorszy od francuskich czy niemieckich zamków. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.