Wśród glinoludów
W sobotę byłam w Bolesławcu, mieście znanym z pięknej ceramiki. Oczywiście obejrzałam większość prezentowanych wyrobów, zachwyciłam się kolorami i kształtami misek, kubeczków, wazonów czy figurek. Zdumiewa mnie, ile wspaniałych przedmiotów codziennego użytku można zrobić z gliny.
Ale najważniejsza tym razem była Gliniada, czyli Parada z miłości do gliny, która odbywa się od wielu lat pod koniec sierpnia. Na jednej z bocznych ulic dziesiątki mieszkańców Bolesławca przebierało się w glinoludy, smarując gliną całe ciało, a także specjalne stroje. A potem wyruszyli w pochód dookoła Rynku, pieszo, konno, na dziwnych rowerach i na szczudłach. Uśmiechali się do widzów, pozowali, a tłumy robiły im zdjęcia.
Po paradzie zobaczyłam, jak kilka dziewcząt próbowało zmyć glinę w fontannie. Nie bardzo im to wychodziło, więc dołączyły do innych glinoludów i poszły … pod ciepły prysznic. A tłumy się rozeszły do kramów z ceramiką. Bardzo się cieszę, że zobaczyłam Gliniadę. Atmosfera dla fotografujących była wspaniała, wszyscy chętnie pozowali, uśmiechali się do nas. Szkoda, że tłum często przeszkadzał w dobrym kadrowaniu. Trzeba się będzie znowu tam wybrać za rok!